Układnice regałowe pomocne na magazynie

regały

W dużym, wysokim magazynie wózek widłowy nie zawsze dobrze sprawdzi się jako urządzenie do pobierania i transportu towarów. Wtedy trzeba zastosować inne rozwiązanie. Takim rozwiązaniem są układnice regałowe.

Co to są układnice regałowe?

Układnice regałowe to urządzenia dźwigowe, których konstrukcja opiera się na ramie lub słupie. Po konstrukcji przemieszcza się wyposażony w układ mechaniczny wodzak, którym może być przykładowo podnośnik lub widły. Układnice przemieszczają się wraz z transportowanymi towarami zarówno w poziomie, jak i w pionie. Mogą pracować nawet do 50 metrów. W przeszłości sterowanie odbywało się ręcznie, obecnie istnieje możliwość zautomatyzowania procesu.

Podział układnic regałowych.

Ze względu na sterowanie układnice regałowe ręczne, automatyczne i coś pomiędzy, czyli półautomatyczne. Drugi sposób podziału skupia się na budowie. Wyróżniamy układnice regałowe słupowe oraz bramowe. Kolejny aspekt obejmuje rodzaj wodzaka. Może on mieć postać przenośnika, wideł lub chwytaka.

Zalety i wady związane z korzystaniem z układnic regałowych.

Układnice regałowe potrzebują zazwyczaj węższej przestrzeni między regałami niż inne systemy transportowe. Dodatkowo mogą pracować, aż do wysokości 50 metrów. Wszystko to pozwala lepiej wykorzystać kubaturę magazynu. Układnice regałowe pracują bardzo szybko i dynamiczne, dzięki czemu umożliwiają przyspieszenie procesów magazynowych. Niestety koszt jaki trzeba ponieść aby wdrożyć układnice regałowe w magazynie jest wyższy niż w przypadku innych rozwiązań. Zazwyczaj też jedna układnica nie wystarczy.

Ważne parametry układnic.

Najistotniejszym parametrem jeśli chodzi o układnice regałowe jest maksymalna dopuszczalna wysokość składowania za pomocą układnicy oraz jej udźwig.  Ważna jest też maksymalna wielkość ładunku, który będzie przez nie transportowany. Aby zoptymalizować czasy procesu warto również zwrócić jaką prędkość jazdy, wznoszenia i opadania oraz wysuwu i powrotu mają oferowane układnice regałowe. Te trzy parametry definiują bowiem jak szybko produkt może być dostarczony lub pobrany z dedykowanego miejsca magazynowego.