Ubezpieczenie OC

Wypadek polisa OC

Ubezpieczenie komunikacyjne musi mieć każdy posiadacz samochodu osobowego lub motocykla. Co musisz wiedzieć na temat ubezpieczeń komunikacyjnych. Jakie są rodzaje ubezpieczeń? Jakie ubezpieczenie wybrać? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu, jeśli go przeczytasz.

Polisa OC

Każdy pojazd czy to samochodu, czy motocykl musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie chroni nas przed ekonomicznymi skutkami szkód wyrządzonym osobom trzecim. Krótko pisząc polisa OC chroni sprawcę kolizji lub wypadku.

Sprawca z polisy OC naprawia uszkodzony pojazd i płaci za leczenie osoby poszkodowanej. Jeśli osoba, która nie ma opłaconego OC zrobi wypadek za wszelkie naprawy i leczenie musi zapłacić z własnej kieszeni. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania, gdy osoba popełniająca szkodę jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Ile kosztuje OC

    Koszt OC zależy od wielu czynników:
  • jak długo płacisz składki ubezpieczeniowe
  • ile lat posiadasz prawo jazdy,
  • ile miałeś wypadków
  • wypracowane zniżki ubezpieczeniowe
  • gdzie mieszkasz (statystyki wypadków w twojej miejscowości)
  • jaki masz samochód

Najwięcej za OC zapłacą osoby młode z krótkim stażem prawa jazdy bez historii zniżkowej.

Co grozi za brak OC

Kary za brak ubezpieczenia OC są bardzo wysokie dlatego warto pamiętać o kupnie OC i terminowym płaceniu składek. Za 3 dni braku polisy grzywna 840zł od 3 do 14 dni 2100zł ponad 14 dni 4200zł.

W dzisiejszych czasach jest coraz więcej pojazdów co przekłada się na większą ilość wypadków, stłuczek czy kolizji. Dlatego warto mieć dobrze dobrane ubezpieczenie komunikacyjne. Nigdy nie wiadomo co nam się może przydarzyć podczas dojazdu do pracy czy wyjazdu na urlop.

Źródło: https://autoagent.pl/uszkodzone-auta-z-niemiec/