Przechowywanie mleka matki – jak powinno się odbywać?

przechowywanie mleka matki

Mleko matki – najcenniejsze dla maluszka

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym pokarmem dla niemowlaka jest mleko matki. WHO zaleca wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia, a następnie kontynuowanie do ukończenia drugiego roku życia i dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Nie zawsze jednak mama ma możliwość karmienia malucha bezpośrednio z piersi. Konieczne jest wtedy użycie laktatora i podawanie odciągniętego pokarmu z butelki.

Przechowywanie mleka matki wymaga szczególnego podejścia. Nieprawidłowe przechowywanie sprawia, że mleko traci swoje właściwości odżywcze, może też ulec zepsuciu i zaszkodzić dziecku.

Odciągnięte mleko może stać w temperaturze pokojowej od 4 do 8 godzin (oczywiście im wyższa temperatura w pomieszczeniu, to czas ten ulega skróceniu). W lodówce natomiast może stać nawet do 4 dni. 

Przechowywanie mleka matki – Jak przechowywać zapasy w zamrażalniku?

Odciągnięte mleko kobiece można bez przeszkód mrozić. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla mam, które wracają do pracy lub potrzebują wyjść coś załatwić, a dziecko w tym czasie zostaje z innym opiekunem. Warto jednak pamiętać, że mleko nie powinno być zamrożone dłużej niż pół roku! Po upływie tego czasu można je zużyć na przykład do kąpieli malucha. Ważne! Nigdy nie powinno się ponownie zamrażać raz rozmrożonej porcji mleka!

Mleko, zarówno w lodówce jak i w zamrażalniku, powinno być przechowywane w specjalnie do tego przeznaczonych wielo – lub jednorazowych pojemnikach albo woreczkach. Są to produkty dostosowane do kontaktu z żywnością. Powinny być wykonane z tworzywa odpornego na rozerwanie oraz szczelnie zamykane, co zapobiegnie rozlaniu się mleka.

Każda torebka z pokarmem powinna być opisana datą oraz ilością odciągnięcia mleka. W pierwszej kolejności należy zużywać te najstarsze. Celem zapobieżenia pomyłce, warto zaopatrzyć się w organizer, w którym umieszcza się woreczki jeden na drugim, a następnie analogicznie wyciąga. W torebkach Nanobébé można mrozić mleko w płytkiej warstwie. Dzięki temu pokarm szybciej się schładza, a potem szybciej ogrzewa. Pozwala to zminimalizować ryzyko rozwoju szkodliwych bakterii. Dzięki organizerowi, torebki zajmują w zamrażalniku niewiele miejsca.

Zobacz torebki do przechowywania mleka matki: www.nanobebe.pl/product,torebki-do-przechowywania-mleka-matkipokarmu—25-szt–organizer,18636