Pampersy czy pieluchy jednorazowe

Pampersy czy pieluchy

Pielucha, przedmiot doskonale znany każdemu rodzicowi nowonarodzonego dziecka. Na rynku dostępne są przeróżne pieluszki dla dzieci, które różnią się wieloma własnościami. Kiedyś powszechnie używane były pieluchy tetrowe, obecnie zostały one prawie całkowicie wyparte przez pieluchy jednorazowe.

Mają one tą zdecydowaną przewagę nad tetrą, że nie trzeba ich prać. Ściągasz, zawijasz, wyrzucasz i zapominasz o problemie. Popularne pampersy od jakiegoś czasu ponownie czują jednak na plecach oddech konkurencji, ponieważ w dobie dbania o środowisko wielorazowe pieluszki dla dzieci wracają do łask. Raczej jednak długo pieluchy jednorazowe pozostaną niekwestionowanym liderem na rynku.

Jak często należy zmieniać pieluchy jednorazowe?

Pampersy czy pieluchyW początkowym okresie życia dziecka pampersy należy zmieniać nawet kilkanaście razy na dobę. Wynika to z faktu, że noworodek, ze względu na dietę składającą się tylko z mleka, bardzo często sika oraz robi wodniste, płynne stolce.

Pieluszki dla dzieci nieco starszy nie wypełniają się już w tak zastraszającym tempie, nadal jednak zachodzi konieczność ich wymiany co maksimum kilka godzin. Pieluchy jednorazowe są więc nieodłącznym towarzyszem życia malucha do momenty kiedy nauczy się on w pełni kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne.

Czy pieluchy jednorazowe mogą być bardziej ekologiczne?

Nie ma co ukrywać, że pieluchy jednorazowe generują sporą ilość odpadów. Szacuje się, że do momentu całkowitego odpieluchowania jedno dziecko może zużyć nawet 7000 pieluch. To dużo. Aby nieco ulżyć środowisku, niektórzy rodzice sięgają po pampersy bambusowe, które są ekologiczne i biodegradowalne.

Warto wiedzieć, że ekologiczne pieluszki dla dzieci są nie tylko lepsze dla środowiska, ale i bardziej przyjazne dla dziecka. Zazwyczaj tego typu pieluchy jednorazowe nie są bowiem bielone za pomocą chloru oraz nie zawierają szkodliwych czy toksycznych substancji. Bambus słynnie ze swej miękkości i chłonności, co pomaga chronić wrażliwą skórę dziecka przez podrażnieniami oraz otarciami.

Ekologiczne pampersy nie są również perfumowane, co również redukuje ryzyko powstawania alergii i uczuleń u dziecka.