Malowanie ścian – samemu czy z pomocą specjalistów?

Szybka robota

Znudziło Ci się Twoje otoczenie? Mieszkanie wydaje się staromodne? A może po prostu twoje ściany nie wyglądają już estetycznie, jeżeli przynajmniej na część tych pytań odpowiedziałeś pozytywnie, przyszedł czas na malowanie ścian. Zdecydowanie w każdym mieście, jak na przykład Poznań, na pewno znajdziesz pomoc. Jeżeli jednak należysz do szczęśliwców, którzy mają dużo wolnego czasu, zrób to sam, to wcale nie jest takie trudne, na jakie wygląda.

Wystarczy, że zapoznasz się z kilkoma wskazówkami. Po pierwsze, wybierz odpowiedni kolor, niestety wzorniki nie zawsze oddają rzeczywisty wygląd koloru na danej ścianie, dlatego warto w sklepie zapytać o próbną saszetkę, która wystarczy na pomalowanie około jednego metra kwadratowego ściany.

Dobór farb

Ten sposób pomoże dobrać odpowiedni kolor do wystroju danego wnętrza i jego oświetlenia. Następny krok to wybór odpowiedniej farby i narzędzi, pod uwagę należy wziąć rodzaj powierzchni, którą będziemy malować oraz fakturę, jaką chcemy uzyskać. Do malowania gładkich ścian i sufitów najlepiej sprawdzi się wałek malarski z krótkim włosiem, do ścian chropowatych z wyraźnie zaznaczoną teksturą lepiej wybrać wałek z długim włosiem, a do małych elementów najlepiej sprawdzi się pędzel z mieszanym włosiem syntetyczno — naturalnym.

To cenne uwagi i rady, które w znacznym stopniu ułatwia nam malowanie ścian. Poznań posiada też wiele sklepów budowlanych, których personel z pewnością nam pomoże w wyborze odpowiedniego sprzętu malarskiego.

Przed malowaniem ściany należy wyczyścić, odtłuścić a wszelkie detale, których nie możemy usunąć na czas malowania – zabezpieczyć przed ubrudzeniem farbą. Powierzchnie krzywe z ubytkami najlepiej będzie przed malowaniem zaszpachlować i wyszlifować, na pewno dobrze wpłynie na przyczepność farby delikatne zmatowienie powierzchni drobnoziarnistym papierem ściernym.

Jak pomalować samemu ściany

Na koniec tej części pracy należy powierzchnie odpylić i odtłuścić i zagruntować. Gdy już mamy wszystko przygotowane, zaczynamy malować, zaczynami zawsze od sufitu. Do sufitu najlepiej sprawdzi się matowa farba, która nie będzie odbijać zbyt dużo światła, dzięki czemu unikniemy tworzenia się refleksów. W tej części malowania warto zaopatrzyć się w przedłużkę do wałka, pozwoli ona bezpośrednio z podłogi malować sufit i sięgać do farby, co jest nie tylko wygodniejsze, ale i bezpieczniejsze.

Proszę również nie zapomnieć o dokładnym wymieszaniu farby. Sufit poleca się malować dwuwarstwowo, pierwsza warstwa równolegle, druga prostopadle do źródła światła. Po pomalowaniu sufitu możemy zacząć malować ściany, zaczynając od naroża i przechodząc wałkiem w stronę środka. Ściany również należy pomalować minimum dwuwarstwowo, proszę pamiętać, aby między każda kolejną warstwą zachować odpowiedni odstęp czasowy ok. 5 godzin, w celu dokładnego wyschnięcia farby. Po wyschnięciu farby można zacząć ściągać zabezpieczenia, wnieść meble i ozdoby, i cieszyć się pięknym wnętrzem.

Jeśli jednak nie czujecie się na siłach zrobić to wszystko samodzielnie, warto skorzystać z usług firmy, której specjalność to malowanie ścian.