Majtki menstruacyjne – czy warto je kupić?

bielizna miesiączkowa

Z roku na rok pojawia się coraz więcej produktów, które mogą złagodzić nasz stan podczas „tych” dni. Czy jednak są one godne tego, by stać się pełnoprawnym substytutem tradycyjnych metod ochrony przed wyładowaniami, do których jesteśmy tak przyzwyczajeni?

Co warto wiedzieć o majtkach menstruacyjnych?

Pomyśl o tym: jeszcze kilkadziesiąt lat temu cykl menstruacyjny był prawdziwym bólem głowy. Przygotować się do tego trzeba było z dużym wyprzedzeniem, ponieważ tamponów i podpasek przez wiele lat po prostu nie sprzedawano w naszym kraju. Używano gazy, waty i niepotrzebnych skrawków materiału. A często takie własnoręcznie wykonane podkładki były używane co najmniej kilka razy z rzędu.

Nowoczesne majtki menstruacyjne

Na szczęście dziś nie ma najmniejszego problemu z zaopatrzeniem się w środek chroniący przed wydzielinami. Półki sklepowe pękają w szwach od kolorowych produktów w pudełkach, które będą równie skuteczne w pierwsze lekkie dni, jak i w te cięższe, bardziej obfite.

Jednak w ostatnich latach branża „tamtych dni” przeszła ogromne zmiany. Powodem tego jest oburzenie ekologów, którzy są przekonani, że tampony i podpaski wyrządzają nieocenione szkody na naszej planecie – zwłaszcza biorąc pod uwagę ilość tamponów i podpasek używanych przez kobiety na całym świecie. Proszę sobie wyobrazić, że często nie nadają się do recyklingu i latami zalegają na wysypiskach śmieci.

Zamiast brać udział w masowym zanieczyszczaniu planety każdego miesiąca, aktywistom zaleca się przyjrzenie się przyjaznym środowisku sposobom ochrony. O ile o kubeczku menstruacyjnym mogłaś już wiele słyszeć, o tyle specjalne majtki menstruacyjne to wciąż nowość, o której wiedzą tylko najbardziej zaawansowani. A jeszcze mniej kobiet decyduje się na ich zakup.

Bielizna miesiączkowa – Żegnajcie, uciążliwości

Czy kiedykolwiek przestałaś usuwać włosy łonowe, kiedy zdałaś sobie sprawę, że lada dzień dostaniesz okres? Wiemy dokładnie, co masz na myśli. Długotrwały kontakt z podkładkami wywołuje efekt cieplarniany, który może powodować swędzenie i zaczerwienienie skóry. W przypadku produktu takiego jak majtki miesiączkowe ten problem nie występuje, ponieważ są one wykonane z naturalnych, oddychających materiałów.

Dodatkowo możesz zapomnieć o niebezpieczeństwach związanych z nieregularną zmianą tamponów, które mogą wywołać wewnętrzny stan zapalny, a nawet spowodować śmiertelny zespół wstrząsu toksycznego.