Łóżeczko czy kołyska dla dziecka?

gniazdo dla niemowląt

Młodzi rodzice muszą sprostać wielu nowym wyzwaniom i obowiązkom. Poza kupnem ubranek lub zaopatrzenia higienicznego, kluczową rolę odgrywa umeblowanie pokoju dziecięcego. Wybór kołyski, łóżeczka dla dziecka oraz innych koniecznych mebli wpływa na samopoczucie i prawidłowy rozwój najmłodszego członka rodziny, dlatego należy bardzo dobrze przemyśleć wszystkie zakupy.

Łóżeczko, kołyska, a może kokon dla niemowląt?

Kwestia wyboru pomiędzy łóżeczkiem, a kołyską dla niemowlaka może martwić bardzo wielu rodziców. Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłby zakup kołyski, którą jednak po kilku miesiącach należy zmienić na drewniane łóżeczko. Kołyszące ruchy uspokajają każdego malucha, ponieważ przypominają ruchy w łonie matki. Ponadto wpływają korzystnie na układ nerwowy niemowlaka.

Sprawiają, że układ przedsionkowy mózgu, przez co dziecko w przyszłości będzie łatwiej przyswajało wiedzę, miało lepszą równowagę oraz koordynację ruchów. Jednocześnie kołyska dla niemowlaka i gniazdo są mniejsze od łóżeczka, dlatego z powodzeniem można wstawić ją do sypialni rodziców. Jest to wygodne rozwiązanie,  gdy malec obudzi się w środku nocy i zacznie płakać.

Wystarczy wtedy, że rodzic wprawi w ruch kołyskę, a dziecko uspokoi się i ponownie zaśnie. Zachęcająca jest również cena kołyski. Mebelek kosztuje tyle co najtańsze łóżeczka – od 300 do 600 zł.

Zalety i wady

Decydując się na kupno kołyski dla dziecka lub stawiając na kokony niemowlęce musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to rozwiązanie na krótko. Kiedy tylko dziecko zacznie próbować siadać korzystanie z kołyski może stać się niebezpieczne, gdyż malec swoim ciężarem może przechylić kosz i wypaść na ziemię. Ponadto często dziecko przyzwyczaja się do zasypiania przy kołysaniu, przez co trudniej będzie mu zasnąć w łóżeczku.

Zaletami łóżeczka są natomiast jego trwałość i praktyczność – z powodzeniem może służyć dziecku do 2. lub 3. roku życia. Posiadają one regulowaną wysokość materaca, co zapewnia bezpieczeństwo nawet gdy malec zacznie wstawać. Dodatkowo umożliwiają wstawienie materaca antyalergicznego. Gniazdka natomiast zajmują bardzo mało przestrzeni i są bardzo łatwe w transporcie.

Jeśli nie możecie się zdecydować co wybrać dla dziecka do spania to warto zobaczyć gniazda niemowlęce (nazywane także potocznie kokony dla dzieci): https://www.tamaja.pl/kategoria/gniazdka-niemowlece