Kratki kominkowe dostępne online

Kratki kominkowe to jeden z najważniejszych elementów systemu wentylacyjnego, który odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz. Kratki do kominków można kupić w wielu kolorach, wzorach i kształtach. Kratki można wyeksponować lub zamaskować, w zależności od gustu. Ceny kratek zależą od wielu czynników wśród których znajduje się materiał kratki, sposób wykonania, pokrycie, wykończenie etc. Rozrzut cenowy może być bardzo duży.

Jakie funkcje spełniają kratki kominkowe?

Podstawową funkcją jaką pełnią kratki do kominków jest funkcja osłaniająca oraz regulująca. Chronią one kominek przed przegrzaniem odprowadzając z niego gorące powietrze oraz, jeśli są dobrze dobrane, wspomagają i usprawniają wentylację. Dodatkową zaletą jest to, że kratki kominkowe zmniejszają koszty ponoszone na ogrzewanie. Drugą funkcją kratek jest funkcja dekoracyjna – dzięki ciekawmy designowi mogą one być doskonałą ozdobą każdego wnętrza.

Jak dzielimy kratki do kominków?

Kratki do kominków dzielą się na wlotowe oraz wylotowe. Kratki wlotowe zapewniają odpowiednią ilość powietrza w palenisku, dzięki czemu możliwa jest prawidłowa cyrkulacja. Natomiast kratki wylotowe odprowadzają powietrze z paleniska. Pod względem budowy kratki kominkowe dzielą się na kratki w typie luft oraz tunel. Kratki tunel nie mają tylnej ścianki, natomiast kratki luft wyposażone są w przesłonięty wlot powietrza. Odmianą kratek do kominków są anemostaty, czyli kratki służące jako zakończenia przewodów wentylacyjnych montowane na suficie. Kratki dekompresyjne z kolei zapobiegają nagrzewaniu się sufitu. Są też kratki do kominków nazywane czerpniami, wyposażone są one w półkolistą osłonę.

Zobacz przykładowe kratki do kominka

Źródło: Kominki.ratur.com.pl – kratki kominkowe

Z czego robione są kratki kominkowe?

Kratki kominkowe powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, co zapewni im trwałość, odporność na korozję i estetyczny wygląd. Kratki do kominków często wykonuje się ze stali kwasoodpornych, które mają wszystkie wymienione wcześniej cechy. Kratki można również malować proszkowo, nadając im różne kolory lub powlekać – chociażby niklem.