Bezpieczny import w teorii i praktyce

Bezpieczny import towarów z Chin i innych azjatyckich krajów to obecnie bardzo popularne, jednak trudne zajęcie. Coraz więcej właścicieli firm, sklepów, jak i osoby prywatne poszukują swoich dostawców w różnych państwach Azji. Należy jednak wiedzieć, że nie można kierować się jedynie ceną tamtejszych produktów. Na co więc zwracać szczególną uwagę?

Jak bezpieczny import wprowadzić w życie?

Podstawową sprawą jest jakość towaru. Przeważnie niska cena jest powiązana z niską jakością. Oczywiście nie jest to regułą, jednak warto mieć to na uwadze, zamawiając jakiś towar. Istnieją producenci, którzy właśnie ceną próbują przyciągnąć klientów z Europy. Niestety tacy się jeszcze ciągle zdarzają. Chęć dużego zysku przeradza się w straty i rozczarowanie. A pojęcie bezpieczny import w tym przypadku nie istnieje. Istnieje za to wysokie ryzyko.

Kolejną czynnością, jaką można wykonać, aby nie zostać oszukanym, jest sprawdzenie wybranego dostawcy na różnego rodzaju serwisach, forach, czy blogach internetowych, których tematyka to niekoniecznie bezpieczny import. Warto jednak pamiętać, że informacje w internecie nie zawsze są rzetelne i obiektywne. Często pozytywne komentarze są pisane przez osoby powiązane z danym producentem.

Ich zadaniem jest właśnie „naganianie klientów”. Można również popytać znajomych bądź osoby, które mają w tej branży doświadczenie. Jeśli takie osoby znamy, na pewno warto skorzystać z ich rad i wskazówek. Mogą one bowiem okazać się bezcenne.

Bezpieczny import – firmy doradcze

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydawać się może skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, której domena działania to bezpieczny import (IznTrade – przykład). Firmy takie posiadają swoje bazy rzetelnych dostawców i czasem w kilka minut są w stanie polecić, bądź rozradzać współpracę z danym kontrahentem. Posiadają również odpowiednie zaplecze pozwalające na sprawdzenie danej firmy z Azji w wielu dziedzinach i pod wieloma względami.

Inspektorzy jakości są w stanie zbadać jakość produktów na każdym etapie produkcji i procesu importowego. Co prawda wiąże się to niestety z dodatkowymi kosztami, jednak czasem warto wydać pewną kwotę wcześniej i być pewnym powodzenia importu. W przeciwnym wypadku może się okazać, że zostaniemy oszukani, a nasze straty będą dużo wyższe. Wybór jednak należy do każdego z Was.